Tkaniny sztuczne czy naturalne? Dzisiejsze czasy przyniosły rozwój wielu gałęzi przemysłu, a w tym branży odzieżowej. W ostatnich latach na masową skalę zaczęto stosować materiały syntetyczne, które często budzą sporo kontrowersji. Wśród tkanin w sklepach, które są ogólnie dostępne, nadal dominują te naturalne, ale sztuczne są niewiele mniej powszechne, a w praktyce nie mniej funkcjonalne. Przed wyrobieniem sobie opinii na ten temat, warto wcześniej zapoznać się z tym, czym właściwie różnią się poszczególne rodzaje tkanin.
Jakich tkanin używa się w przemyśle włókienniczym?
W powszechnym obiegu funkcjonuje podstawowy podział na trzy rodzaje tkanin. Są to:
- Tkaniny naturalne
- Tkaniny sztuczne
- Tkaniny syntetyczne
Każde z nich znalazły swoje zastosowanie w przemyśle i są wykorzystywane na masową skalę. Bardzo często sugeruje się, że tkaniny naturalne są najlepsze i faktycznie można tak stwierdzić, ale tylko w niektórych przypadkach, gdyż tkaniny sztuczne oraz syntetyczne też znajdują swoje zastosowanie, a wielu z nich sprawdzają się o wiele lepiej. Poszczególne rodzaje tkanin mają zupełnie różną specyfikację i dlatego też warto zapoznać się z najistotniejszymi parametrami, które je różnią. Tkaniny w sklepach przeważnie są sprzedawane w wersjach czystych, czyli zawierających 100% danego rodzaju materiału, ale również często spotyka się materiały wyprodukowane z mieszanek różnych tkanin, jak na przykład naturalnych ze sztucznymi. Czasami robi się to dla zwykłej oszczędności, ale często po prostu wykorzystuje się inne parametry danego rodzaju tkaniny, aby osiągnąć określony rezultat.
Czym charakteryzują się tkaniny naturalne?
W przemyśle odzieżowym najpowszechniej stosuje się tkaniny naturalne. Mają one dobrą opinię, gdyż kojarzone są z klasycznymi wyrobami i półproduktami, które były wykorzystywane od wielu stuleci. Większość tkanin naturalnych, która obecna jest na rynku, powstaje z bawełny. Są to tkaniny pochodzenia roślinnego, więc są też ekologiczne i uważane za najzdrowsze. Często wykorzystuje się jednak również bardziej delikatne odmiany tkanin naturalnych, takie jak na przykład jedwab. Jest on o wiele delikatniejszy od bawełny oraz droższy. Naturalne tkaniny zyskały swoją popularność dzięki temu, że są względnie łatwe w produkcji, a także w obróbce. Pozwala to na łatwe wykorzystanie ich do produkcji odzieży, pościeli, zasłon i innych produktów tego rodzaju. Są też estetyczne, a w przypadku na przykład jedwabiu potrafią być wyjątkowo efektowne. Jedwab jest bowiem wyjątkowo delikatny, ale też ma charakterystyczny, rzucający się w oczy połysk. W sklepach z tkaninami jest to przeważnie jedna z najdroższych pozycji.
Naturalne tkaniny jako idealny materiał do produkcji odzieży
Bawełna, len, lub jedwab zyskały ogromną popularność w produkcji odzieży między innymi dlatego, że są przyjemne i delikatne w dotyku. Sprawia to, że odzież wykonana z tego rodzaju tkanin jest neutralna dla ciała i nie powoduje podrażnień nawet w długotrwałym, bezpośrednim kontakcie z nim. Ich zaletą jest również to, że nie powodują uczuleń, co niekiedy zdarza się tkaninom sztucznym lub syntetycznym, przez co część ludzi może mieć problem z niektórymi wyrobami odzieżowymi. Tkaniny w sklepach są zawsze dokładnie opisywane i jeśli ktoś ma jakikolwiek problem, to metkach powinien być w stanie zweryfikować pełny skład, a jeśli obok bawełny występują tam jakieś syntetyczne lub sztuczne domieszki, to może być powodem występowania uczulenia. Naturalne materiały mają jeszcze ciekawą zaletę, co sprawia, że idealnie nadają się do produkcji odzieży. Mianowicie przepuszczają powietrze i odprowadzają wilgoć, co sprawia, że bezpośrednio pod skórą nie tworzy się korzystny mikroklimat do rozwoju bakterii i drobnoustrojów. Dlatego tez nosząc odzież z naturalnym materiałów, o wiele łatwiej jest zachować higienę.
Tkaniny sztuczne i syntetyczne
Poza tkaninami naturalnymi, bardzo często wykorzystuje się tkaniny syntetyczne i sztuczne. Różnią się one pod wieloma kwestiami. Tkaniny sztuczne produkowane są z naturalnych półproduktów, przeważnie z celulozy. Na wczesnym etapie produkcji jest ona jednak przetwarzana chemicznie dość mocno, do tego stopnia, że finalnie takie tkaniny zdecydowanie różnią się od tkanin naturalnych. Natomiast materiały syntetyczne są całkowicie produkowane z syntetycznych półproduktów i do ich wytwarzania nie wykorzystuje się przeważnie żadnych, naturalnych materiałów. Takie tkaniny często wykorzystuje się do produkcji odzieży do specjalistycznego zastosowania. Często można je spotkać jako główny materiał w odzieży sportowej, roboczej, albo innej odzieży specjalistycznego zastosowania. Są one bardzo wytrzymałe, lekkie, a także nie chłoną tak mocno wody, jak naturalne tkaniny. Niektóre z nich mogą całkiem nie przepuszczać wody, dzięki czemu znajdują swoje zastosowanie na przykład w produkcji plandek. Sklepy z tkaninami, jak widać oferują szerokie spektrum materiałów, o różnych parametrach, dlatego też warto dokładnie wiedzieć, czego się szuka.