Radio samochodowe: niekiedy właściciele pojazdów samochodowych stają przed wyzwaniem uzupełnienia wyposażenia dwuśladu. Jedną z ważniejszych decyzji jest dopasowanie odpowiadającego preferencją oraz potrzebom radia samochodowego. Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów tego typu urządzeń, wybór nie należy więc do prostych. Warto podejść do tematu z rozsądkiem, tak aby ani prywatny czas ani wydane pieniądze nie okazały się bezużyteczną inwestycją.
Zalety radioodtwarzacza
Ewolucja technologiczna sprzętów z kategorii multimediów zaowocowała pojawieniem się w szeroko rozumianej sprzedaży urządzeń o wyższym stopniu zaawansowania niż tradycyjne radio używane od lat. Nadal jednak są sfery w których radia, a przede wszystkim radia samochodowe są najodpowiedniejsze, niemal niezastąpione. Korzystając ze środków lokomocji, mowa głównie o pojazdach samochodowych, dla użytkowników największe znaczenie ma bezpieczeństwo. Sprzęt grający zainstalowany wewnątrz auta nie powinien więc rozpraszać kierowcy, którego zadaniem jest obserwacja sytuacji na jezdni. Jako, że radio emituje wyłącznie ścieżkę dźwiękową w pełni umożliwi uczestnikom ruchu drogowego koncentracje wzroku w odpowiednim dla przepisów oraz bezpieczeństwa kierunku.
Nowe radio samochodowe – pierwsze trzy korki przed wyborem
Zanim przejdziemy do przeglądu rynkowych ofert warto zastanowić się i przeanalizować kilka czynników determinujących późniejsze decyzje, mianowicie:
– określić budżet jakim będziemy dysponować podczas zakupu, tzn. górną granice kwoty którą możemy przeznaczyć na nowe radio samochodowe,
– ustalić własne potrzeby i oczekiwania wobec sprzętu audio, być może rozważyć kwestie estetyki preferowanego urządzenia,
– sprawdzić techniczne potrzeby pojazdu, tak aby radioodtwarzacz był dostosowany do pojazdu, przede wszystkim rozmiarem.
Jakie radio wybrać do samochodu?
Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Modeli jest mnóstwo, od najprostszych urządzeń z podstawową technologią po najbardziej zaawansowane, których funkcje zaskoczą niejedną osobę. Dlatego wybierając odpowiednie, pasujące do potrzeb radio samochodowe reserge rynku jest konieczny. Poza stroną techniczną i montażem najważniejsza jest funkcyjność. To na niej powinniśmy się skupić mając za sobą kwestie podstawowe. Scharakteryzowanie atutów dobrego radia to nie lada wyzywanie. Z pewnością powinno posiadać radioodbiornik, obsługiwać różne formaty dźwięków, w tym mp3, a także funkcyjnie zajmować się korektą barwy dźwięku oraz jego wzmocnieniem. Dla melomana i nie tylko, istotnym atutem będzie możliwość odtworzenia ulubionych utworów z różnych nośników, którymi dysponujemy, m.in: płyt CD czy pamięci zapisanej na pendrivie. Wejście USB i AUX jest więc obowiązkowe. Poza możliwością odtworzenia muzyki takie gniazda spełniają funkcje ładowarki telefonu komórkowego, który można podłączyć podczas jazdy. Dobre radio samochodowe nie może obejść się bez technologii Bluetooth. System, z wykorzystaniem zestawu głośnomówiącego, ułatwia komunikację telefoniczną podczas jazdy bez naruszenia przepisów prawa drogowego. Posłuży pomocą również w razie chęci wykorzystania utworów muzycznych z zasobów komórki. Funkcjonalność radia podniesie technologia RDS. Radio Data System pozwoli na wyświetlenie komunikatów na panelu urządzenia oraz zsynchronizowanie utraconej w wyniku przemieszczania częstotliwości radia. Nie można jednak zapomnieć o samej mocy radia. To jeden z najistotniejszych parametrów. Od niego zależała będzie głośność urządzenia. Liczbowym wyrazem mocy radia są waty, im więcej jednostek zapisanych ma sprzęt tym volumen dźwięku w samochodzie może być wyższy. Należy jednak pamiętać, że moc radia musi współgrać z posiadanymi głośnikami samochodowymi. Przyjmuje się, że powinna przynajmniej w niewielkim stopniu przewyższać w tym względzie parametry głównego urządzenia audio. Jako, że spektrum funkcyjne urządzeń multimedialnych jest szerokie porada fachowca przyda się z całą pewnością.
Na co należy uważać?
Oferentów sprzedających urządzenia multimedialne przeznaczone do pojazdów samochodowych jest grono. Konkurują ze sobą przede wszystkim ceną, która na pierwszy rzut oka może być niebywale kuszącym czynnikiem determinującym pozytywną decyzje zakupową. Należy jednak pamiętać, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością dobrego radia samochodowego i to właśnie na nią często powinniśmy uważać. Nie tylko o cenę powinniśmy oprzeć swój wybór. Należy zwrócić uwagę na kraj pochodzenia sprzętu, który planujemy eksploatować. Eksperci przestrzegają przed niskiej jakości urządzeniami wykonanymi przez mało znane firmy w Chinach, które nie mogą poszczycić się zadowoleniem klientów. Niestety atrakcyjna cena pociąga za sobą często niedbałe wykonanie pozostawiające wiele do życzenia. Ponadto samo brzmienie, które w tego typu sprzęcie odgrywa najważniejszą rolę również nie spełnia podstawowych standardów. Przestrogą oraz cenną radą dla planujących zakup radia samochodowego będą opinie osób, które dokonały już zakupu. Warto je sprawdzić! Najbezpieczniej jednak skorzystać z oferty handlowej znanej na rynku marki, która cieszy się renomom i jest polecana nawet przez samych sprzedających.