Na czym polega sketchnoting? Miałeś kiedyś do czynienia z zawiłymi pojęciami, których wyjaśnienie zajmowało ci sporo miejsca w skoroszycie, a opanowanie zarejestrowanej wiedzy nastręczało ci kłopotów? Od dłuższego czasu prym wiodą rozmaite techniki wizualne wspomagające proces zapamiętywania danych. Wykorzystywane są przez studentów, słuchaczy rozmaitych seminariów i w trakcie szkoleń oraz konferencji biznesowych. Z dużą dozą prawdopodobieństwa nieświadomie sami praktykowaliście takie techniki zapisu informacji.
W niniejszym artykule odpowiemy sobie na pytanie o to, czym jest sketchnoting. Jaka zachodzi różnica między nim, a równie popularnym graphic recordingiem? Kto może korzystać z tej formy przedstawiania informacji? Nie zawiedziesz się, zostając z nami, choć przez chwilkę.
Szkiconotatki a skuteczność
Problematyka poruszana na rozmaitych wykładach zapisywana jest skrzętnie na poszczególnych kartach skoroszytu. Tradycyjną metodą notowania jest technika linearna, polegająca na słownym opisie danych zagadnień. Zapis linearny nie sprawi żadnych problemów ludziom, którzy uczą się błyskawicznie i mają fotograficzną pamięć. Nie każdy jest istotą ponadprzeciętną. W dobie kultury memowo-obrazkowej popularną formą gromadzenia i przetwarzania danych jest obraz. Nauka dowiodła już dawno temu, że szybciej zapamiętujemy skomplikowane zjawiska i hasła, korzystając z uproszczeń obrazkowych. Sketchnoting wychodzi nam naprzeciw. Czym on jest? Stosujemy go przecież nieświadomie w trakcie sporządzania notatek. Sketchnoting jest graficznym zapisem informacji. Chodzi w nim nie o dzieła sztuki, na miarę mistrzów malarstwa, a o proste szkice symbolizujące zasłyszane w trakcie wykładu lub szkolenia biznesowego informacje. Sporządzanie szkiconotatek nie wymaga ani specjalnych predyspozycji, ani kończenia określonych kierunków szkół wyższych, ani nie wiadomo jakich umiejętności. Istotą jest takie zobrazowanie zasłyszanej treści, aby była ona prosta do odczytania i mimowolnie rodziła skojarzenia. Dzięki sketchnotingowi prościej jest wynieść prawdziwą esencję z wykładu. Jako że sketchnoting jest niezwykle skuteczną formą wyciągania clue ze spotkania biznesowego lub istotnej konferencji, cieszy się popularnością wśród rozmaitych, dużych firm. Ich kierownictwo decyduje się zapraszać sketchnoterów, by ci przekazali niezbędne informacje swoim pracownikom na temat technik wizualizacji treści. Sketchnoting bardzo łatwo jest pomylić z graphic recordingiem. Gdzie leży linia demarkacyjna między tymi technikami obrazowania treści? O tym poniżej.
Czym one się różnią?
Wspomnieliśmy o dwóch formach graficznego ilustrowania zasłyszanej treści. Jest to sketchnoting i graphic recording. Czy oba terminy wyrażają to samo? Nie do końca. Szkiconotatki mogą posłużyć słuchaczowi szkolenia biznesowego, który siedzi wespół z innymi pracownikami gdzieś w głębi sali. Siedzi on cichutko, nanosząc proste ilustracje symbolizujące zagadnienia, które pojawiają się w trakcie szkolenia. Bawiąc się w słowotwórstwo, można by wymyślić bardziej adekwatną nazwę dla tej metody nanoszenia informacji na kartkę papieru, np. technika nakolanowa. Graphic recording jest czymś zarazem podobnym, jak i krańcowo odmiennym od sketchnotingu. Graphic recorder owszem, nanosi najważniejsze informacje na kartkę papieru w formie graficznych skrótów myślowych, ale robi to publicznie. Stoi tuż za wykładowcą lub osobą prowadzącą konferencję, w ręku trzyma flamaster i stojąc przed wielkim blokiem papieru, ilustruje najważniejsze zagadnienia pojawiające się w trakcie wystąpienia. Tak, jak sketchnoting może posłużyć indywidualnie, w celu szybszego zapamiętania i skojarzenia treści, tak graphic recording to forma pomocy skierowana do słuchaczy wykładu. Dzieło graphic recordera można później sfotografować i nim się posiłkować w trakcie odświeżania wiedzy zaserwowanej na spotkaniu. Zajmijmy się teraz grupami docelowymi, dla których sketchnoting jest dedykowany.
Zobacz również:
- facylitacja graficzna
- digital graphic recording
- notatka graficzna
- digital graphic recording
- rysowanie na żywo na konferencjach
Gdzie popularny jest sketchnoting?
Odpowiedź na to pytanie jest zabawnie prosta. Wszędzie tam, gdzie trzeba sporządzić notatki i gruntownie je przetrawić. To mogą być wykłady studenckie, w których trakcie pojawiają się zawiłe i skomplikowane hasła, definicje czy procesy. To mogą być również szkolenia dla pracowników, w których trakcie serwowana jest niezwykle przydatna wiedza wobec strategii i koncepcji biznesowych. W końcu mogą to być wszelkiego rodzaju spotkania biznesowe lub konferencje, w których trakcie przedstawiane są szczegółowe, a dość ważne zagadnienia. Świat biznesu zdążył zauważyć niepoślednią rolę sketchnoterów w procesie wyciągania maksimum informacji ze szkoleń. Nic więc dziwnego, że chętnie są oni zapraszani do współpracy polegającej na przeszkoleniu kierownictwa z obrazowania treści szkoleń i spotkań biznesowych. Dzięki ich wydatnej pomocy, osoby odpowiedzialne za wyniki produkcji i sprzedaży prościej docierają do swych pracowników. Ilustrują oni rozmaite zagadnienia w formie symbolicznych, acz prostych odnośników kreślonych na tablicy. Sketchnoting, podobnie jak graphic recording pełni funkcję pomocniczą w biznesie i przyszłość obu, jakże kreatywnych szkół rysownictwa maluje się w jasnych barwach.