Jak zrobić ogrodzenie kute?

    Jak zrobić ogrodzenie kute?

    Jak zrobić ogrodzenie kute? Najlepszym sposobem na oznaczenie swojego domu i ukrycie go przed ciekawskimi oczami jest postawienie metalowego ogrodzenia z kutą furtką lub bramą. Współczesny rynek budowlany oferuje ogromną różnorodność materiałów, z których można wyprodukować i zainstalować ogrodzenie — siatkę, kamień, cegłę, tekturę falistą, drewno, metal. Ogrodzenia metalowe to niewątpliwa klasyka, łącząca w sobie dwie ważne cechy — estetykę i trwałość.

    Zalety i wady tego typu ogrodzeń

    Ogrodzenia z kutego żelaza mają wiele niezaprzeczalnych zalet:

      Wartość estetyczna. Istnieje duża liczba rozwiązań dekoracyjnych, które mogą uczynić z każdego kutego ogrodzenia prawdziwe dzieło sztuki.

      Możliwość wyboru rozwiązania stylistycznego dla ogrodzenia. Kute ogrodzenie z woli właściciela domu może być podporządkowane prawie każdemu kierunkowi stylistycznemu — barok, rokoko, secesja, klasyka, gotyk i inne.

      Niezawodność i trwałość. Metal jest materiałem, który jak żaden inny jest odporny na zjawiska naturalne. A dzięki regularnej obróbce powłoką antykorozyjną takie ogrodzenie będzie służyć przez długi czas i zachować atrakcyjny wygląd.

    Wśród wad ogrodzeń kutych można wymienić następujące aspekty:

      Trudność prac renowacyjnych w przypadku braku właściwej konserwacji ogrodzenia i pojawienia się na nim korozji.

      Dość problematyczny transport spawanych konstrukcji ogrodzeniowych.

    Wykonanie ogrodzenia z kutego żelaza: instrukcja krok po kroku

    Przygotowanie niezbędnych materiałów i narzędzi

    Kolejną ważną zaletą ogrodzenia z kutego żelaza jest możliwość wykonania go własnoręcznie. Aby to zrobić, trzeba uzbroić się w wiedzę i niezbędne narzędzia, a mianowicie:

      elektryczną spawarkę łukową;

      urządzenia do spiralnego skręcania poprzecznego i wzdłużnego;

      młynek;

      imadło;

      opryskiwacz z kompresorem;

      małe narzędzia (młotek, nożyczki, itp.).

    Jeśli chodzi o materiał, do produkcji sekcji ogrodzenia optymalne jest użycie kwadratowego pręta, którego przekrój wynosi 12 x 12 mm. Prawie wszyscy doświadczeni kowale i firmy produkcyjne wolą pracować z tym materiałem, ponieważ określone cechy zapewniają wytrzymałość strukturalną i atrakcyjny wygląd. Możliwe jest również użycie okrągłego pręta, ale kontury kwadratowego materiału nadadzą ogrodzeniu reprezentacyjny wygląd.

    Układanie fundamentów, dobór i montaż podpór

    Najważniejszą rzeczą w produkcji ogrodzenia metalowego jest etap prac przygotowawczych, który obejmuje ułożenie podmurówki i podpór. Fundament ogrodzenia kutego musi zapewnić wytrzymałość całej konstrukcji. Do tego potrzebujesz:

      zbrojenie wykonane ze stali ryflowanej lub gładkiej o średnicy od 8 do 14 mm;

      zaprawę mocującą, do której najlepiej użyć betonu M200.

    W przypadku ogrodzenia kutego najczęściej stosuje się jedną z następujących odmian fundamentu:

      Kolumnowy — betonowanie każdej podpory.

      Taśmowy — cała powierzchnia jest zabetonowana na długości ogrodzenia, stosowana jest w gruntach trudnych.

    Podpory ogrodzeniowe mają nie tylko znaczenie funkcjonalne, czyli wiążące, ale również estetyczne.

    Wykonanie sekcji ogrodzeniowych, projektowanie i dekoracja ogrodzenia kutego

    Jak zrobić ogrodzenie kute?Każda jednostka sekcji kutej dla ogrodzenia ma własną ramę, do produkcji której należy użyć profilu metalowego. Do zmontowania konstrukcji potrzebna jest duża wolna przestrzeń, w której wszystkie elementy mogą znajdować się na podporze, a nie w stanie zawieszenia. Należy szczególnie uważać, aby zmierzyć przekątną ramy, aby nie okazała się ona w kształcie rombu lub w ogóle nie uległa deformacji.
    Po wykonaniu ramy można przystąpić do najciekawszego, a nawet najbardziej kreatywnego etapu — spawania elementów do bram kutych. W marketach budowlanych jest dość szeroki asortyment, z którego można wybrać gotowe części do odpowiedniej kombinacji. Przy samodzielnym wykonywaniu części najlepiej zacząć od prostszych form, a po chwili przyzwyczajenia się do maszyny można zacząć tworzyć coraz bardziej skomplikowane kształty — płatki, spirale, liście, skręty, pierścienie itp. Podczas wykonywania zwojów należy pracować na sprzęcie umieszczonym w tym samym miejscu podczas całego procesu kucia, aby zapewnić, że wszystkie części mają ten sam rozmiar.
    Po wykonaniu dekoracji kutych należy ułożyć je wewnątrz ramy i zaznaczyć kredą i szlifierką przyszłe położenie elementów tworzących ornament sekcji. Następnie elementy należy lekko przyspawać do siatki tak, aby była możliwość dokonania korekty w przypadku wykrycia braków. Dopiero gdy wszystkie elementy „osiądą” na swoim miejscu, można przystąpić do spawania.

    Montaż ogrodzenia z kutego żelaza

    Ostatnim etapem produkcji ogrodzenia kutego jest jego montaż. W tym celu konieczne jest zamocowanie produkowanych sekcji pomiędzy słupami nośnymi. Można to zrobić na dwa sposoby:

      Za pomocą spawania.

      Poprzez zastosowanie specjalnych elementów mocujących.

    Mając czas, wiedzę i niezbędne narzędzia, można łatwo zbudować ekskluzywne ogrodzenie z kutego żelaza własnymi rękami. Pozwoli to nie tylko stworzyć coś wartościowego własnymi siłami, ale także zaoszczędzić sporo pieniędzy, ponieważ zamawiając usługi w firmie budowlanej, główną kwotę przeznacza się na opłacenie prac instalacyjnych.