Jak założyć biuro tłumaczeń – poradnik. W chwili obecnej tłumaczenia tekstów są niezbędne. Zapotrzebowanie na tego typu usługi rośnie niezwykle szybko. Jednocześnie liczba firm zajmujących się świadczeniem usług z zakresu tłumaczenia tekstów także wzrasta lawinowo. W dzisiejszym artykule odpowiadamy, czy uruchomienie własnego biura tłumaczeń to dobry pomysł.
Biuro tłumaczeń – dobry pomysł na firmę?
Tłumaczenia https://przysiegle.online/oferta/ to coś, co jest obecne w każdej branży. W większości przypadków są one związane ze zdobywaniem nowych klientów zza granicy dla firm, szukaniem zatrudnienia w innym kraju, załatwianiem spraw urzędowych itd. Możliwości w tym zakresie jest naprawdę mnóstwo. Oczywiście, są takie dokumenty, które można tłumaczyć na wskazany język w ramach tłumaczenia zwykłego, jednak zdecydowana większość dokumentów musi być przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego.
Wraz ze wzrostem zainteresowania usługami tego typu, bardzo wiele osób profesjonalnie zajmujących się tłumaczeniem tekstów, zastanawia się nad tym, czy nie założyć swojego własnego biura tłumaczeń. Wszyscy tłumacze, którzy posiadają doświadczenie, niezbędną wiedzę oraz umiejętności pozwalające na zarządzanie ludźmi, z całą pewnością powinni poważnie rozważyć, czy utworzenie biura tłumaczeń nie byłoby dobrym rozwiązaniem.
Co trzeba zrobić, aby założyć swoje własne biuro tłumaczeń?
Wiele osób planujących utworzenie swojego własnego biura tłumaczeń boi się, iż będzie to związane z ogromną ilością przytłaczających formalności do spełnienia. Warto wiedzieć, iż w ostatnim czasie formalności związane z założeniem własnej działalności gospodarczej zostały znacząco uproszczone. Zanim utworzymy swoje biuro tłumaczeń, powinniśmy także zdawać sobie sprawę z tego, iż sama znajomość obcego języka niezbyt nam pomoże i nie da nam szans na odniesienie upragnionego sukcesu.
W chwili obecnej najcenniejsze są tłumaczenia przysięgłe. Ustawa z dnia 25 listopada 2004 roku o wykonywaniu zawodu tłumacza przysięgłego określa szereg warunków uzyskania tego tytułu, ale także i utraty prawa do jego wykonywania. Tłumaczem przysięgłym, mogą być osoby posiadające obywatelstwo polskie bądź jednego z państw Unii Europejskiej oraz mające pełną zdolność do czynności prawnych. Kolejnym obowiązkiem jest niekaralność – kandydat na tłumacza przysięgłego nie mógł być karany za przestępstwo umyślne, przestępstwo skarbowe bądź za nieumyślne przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu gospodarczemu. Tłumacz przysięgły musi także wyróżniać się znajomością języka polskiego oraz ukończeniem kierunkowych studiów wyższych. Ponadto, niezbędne jest złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu z umiejętności tłumaczenia z języka obcego na język polski oraz z języka polskiego na język obcy.
Wymagania formalne wobec tłumaczy są bardzo istotne
Zdobycie uprawnień pozwalających na wykonywanie zawodu tłumacza przysięgłego jest bardzo ważne. Warto wiedzieć, że w firmach ogromny nacisk kładzie się na to, aby przekłady realizowane przez tłumaczy były wiarygodne i rzetelne. Tłumaczenia przysięgłe są również potrzebne, gdy mamy do czynienia z dokumentami potwierdzającymi tożsamość, przy umowach o wysokiej wartości, zaświadczeniach, dokumentach kierowanych do sądów, szkół bądź takie świadczące o realizowaniu sprzedaży międzynarodowej. Jak widać, tłumacz przysięgły może realizować zlecenia w bardzo szerokiej tematyce.
Tłumacz przysięgły może nie tylko sporządzać i potwierdzać tłumaczenia z języka polskiego na język obcy, ale także odwrotnie. Tłumacz przysięgły tłumaczenia może realizować ustnie bądź pisemnie w zależności od dyspozycji swojego klienta. Należy pamiętać także o tym, iż tłumacz odpowiada za rzetelność przygotowanych przez siebie poświadczeń. Jest zobowiązany do tego, aby zgodnie z ustawą dbać o staranność, rzetelność oraz stale doskonalić swoje umiejętności.
Jak założyć swoje własne biuro tłumaczeń?
Jak założyć swoje biuro tłumaczeń? Takie pytanie zadaje sobie wielu profesjonalnych tłumaczy, którzy chcieliby rozpocząć zarabiać na własny rachunek. Działalność dotycząca tłumaczeń może być prowadzona w dowolnie wybranej przez nas formie. Możemy zdecydować się na jednoosobową działalność gospodarczą bądź na utworzenie spółki. Gdy uruchomimy jednoosobową działalność lub spółkę cywilną, to musimy zrealizować zgłoszenie w CEIDG. Z kolei, gdy zakładamy spółkę jawną, komandytową, z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytową lub komandytowo-akcyjną, to wtedy zgłoszenie dokonujemy w KRS. Tłumacz przysięgły prawo do wykonywania zawodu uzyskuje wraz ze złożeniem ślubowania oraz wpisania go na listę tłumaczy przysięgłych. Od tej pory podlega on pod nadzór urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości.
Kolejną sprawą przy zakładaniu swojego własnego biura tłumaczeń, jest wybór najlepszej formy opodatkowania. Biuro tłumaczeń – jak najlepiej je opodatkować? Na to pytanie nie ma idealnej odpowiedzi. W przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, można wybierać między podatkiem na zasadach ogólnych oraz podatkiem liniowym. Najczęściej wybieraną formą opodatkowania jest opodatkowanie ogólne.
Przysięgłe Online – tłumaczenia |
ul. Derdowskiego 30/1 |
71-087 Szczecin |
455441455 |
www.przysiegle.online |