Jak wygotować ubranka dla dziecka?

    Jak wygotować ubranka dla dziecka?

    Jak wygotować ubranka dla dziecka? Temat prania ubrań dziecięcych elektryzuje wielu rodziców. Każdy opiekun ma zwykle swoją opinię na temat tego, w czym i jak prać, czy gotować, czy nie gotować, czy prasować wszystko, czy jednak nie. Nie ulega jednak wątpliwości, że ubrania dziecięce szybko się brudzą i konieczne jest ich częste pranie. Większość dostępnej wiedzy to tak zwana wiedza obiegowa, której wiarygodność nigdy nie została sprawdzona. W tym artykule zmierzymy się z panującymi opiniami i podpowiemy, o czym należy pamiętać przy praniu ubranek dziecięcych.

    Pranie w 90 stopniach – wygotowanie ubrań

    Wszystkie niemowlęce ubranka, a szczególnie noworodków, należy wygotowywać. To jedna z powszechnie panujących opinii wśród rodziców. Trudno się z nią nie zgodzić. Kupowane ubranka pełne są bakterii, zarazków oraz alergenów, które mogą negatywnie wpływać na dziecko. Między innymi dlatego, pierwsze pranie warto przeprowadzić w wyższej temperaturze (90 stopni). Mowa tutaj szczególnie o pościelach, tetrowych pieluchach i śliniakach. Część ubranek, które kupujemy, ze względu na skład materiału powinna być prana w temperaturze nie wyższej niż 60 stopni. Również ona jest wystarczająca do zabicia wszelkich bakterii i roztoczy. Dotyczy to również innych ubranek, na których metkach widnieje informacja o maksymalnej temperaturze prania.

    Płukanie

    Wszystkie elementy odzieży dziecięcej powinny być wypłukane po praniu przynajmniej dwukrotnie. To fakt. Dokładne płukanie ubranek pozwala na pozbycie się z materiału resztek proszku, który może powodować reakcję alergiczną na bardzo delikatnej skórze niemowlęcia. Pozbawiony detergentu materiał jest bardziej miękki i miły w dotyku, co jest bardzo istotne dla dziecięcych rzeczy.  Do płukania nie powinniśmy dodawać żadnego płynu zmiękczającego. Jeśli używamy do prania bardzo delikatnego płynu lub nasze dziecko nie ma większych problemów skórnych, bez problemu można zrezygnować z stosowania podwójnego płukania.

    Prasowanie

    Nie każde ubranie dziecięce musi być wyprasowane. Warto jednak pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim prasowanie skutecznie zabija bakterie, roztocza i inne drobnoustroje, które dostają się do tkaniny podczas prania lub suszenia. Między innymi dlatego, należy bezwzględnie wyprasować ubrania składające się na wyprawkę dla niemowlaka, które będą miały kontakt ze skórą noworodka. Piorąc ubrania w 60 stopniach nie musimy ich prasować, kiedy dziecko ukończy pierwszy miesiąc życia. Samo pranie usunie wszystkie groźne dla dziecka bakterie.

    Specjalny proszek do prania odzieży dziecięcej

    Jak wygotować ubranka dla dziecka?Do prania dziecięcych ubranek warto stosować specjalnego proszku, który jest przeznaczony tylko do odzieży dziecięcej. Proszki do prania przeznaczone dla najmłodszych są znacznie delikatniejsze niż te stosowane w przypadku prania ubrań dla dorosłych. Przede wszystkim pozbawione są one substancji silnie alergizujących, wybielaczy i mocnych detergentów. Między innymi dlatego są znacznie lepsze dla skóry malucha. Podczas samego prania, zamiast proszku warto użyć specjalnego płynu do prania odzieży dziecięcej. O wiele szybciej miesza się on z wodą w pralce, a potem szybciej spłukuje, nie pozostawiając na tkaninie białego osadu. Jeśli nasze dziecko ma problematyczną lub wyjątkowo wrażliwą skórą, powinniśmy używać specjalnych środków aż do ukończenia pierwszego roku życia dziecka lub nawet dłużej. W przypadku ubranek dzieci, które nie mają problemów z nadwrażliwością skóry możemy używać zwykłego proszku po ukończeniu przez 3 miesięcy.

    Odplamianie

    Jak wiadomo dzieci często brudzą swoje ubranka. Najczęściej podczas jedzenia, gdzie odrobiny pokarmu lądują na bluzce, czy też spodenkach. Maluch nie musi jednak chodzić w poplamionych koszulkach i śliniakach we wszystkich kolorach, a zdecydowanie powinien chodzić w czystych ubraniach. Warto przy tym stosować odplamiacze, których zadaniem jest usunięcie najcięższych plam z ubrań. Jako odplamiacz świetnie sprawdzi się zwykłe szare mydło, które należy wetrzeć w plamę i pozostawić na 15 minut. Następnie takie ubranie wrzucić do pralki. To doskonały sposób na pranie ubranek bardzo małych dzieci. W wypadku starszych, które ukończyły 6 miesięcy, możemy stosować odplamiacza.

    Suszenie na powietrzu

    Faktem jest, że dziecięce rzeczy powinniśmy suszyć na świeżym powietrzu. W przypadku suszenia ubrań w zamkniętych pomieszczeniach, mogą się gromadzić bakterie, roztocza i pleśnie, które bardzo lubią wilgoć i ciepło. Idealnym sposobem na unikanie tego zagrożenia jest suszenia prania na świeżym powietrzu, np. na balkonie. Nie mając takiej możliwości wystarczy rozłożyć pranie w pokoju, a następnie otworzyć okno.

    Wszystkie czynności związane z dbałością o dziecięcą odzież powinny być dostosowane do skóry dziecka. Jeśli zauważymy, że na rękach, brzuchu, czy też nogach pojawiają się reakcje alergiczne należy jak najszybciej zmienić proszek lub płyn do prania. Gdy skóra dalej będzie negatywnie reagowała należy udać się do alergologa, który podpowie, jakie środki wybierać do prania ubrań naszego dziecka.