Jak malować meble sklepowe. Często do zmiany wnętrza sklepu nie są konieczne remonty. Wystarczy zrobić coś z meblami. Ale co? Naprawdę kupić nowe? Oczywiście, że nie. Wystarczy pomalować meble sklepowe i tchnąć w nie nowe życie. Regały, półki, szafki, wieszaki, witryny nie są tak trudne do odnowienia, jeśli wybierze się odpowiednią metodę renowacji. Wybór materiału dekoracyjnego i technika jego zastosowania zależą od kreatywnego pomysłu. Najpierw należy ustalić, z czego wykonane są meble. Można przemalować dowolny materiał: metal, drewno, plastik itp. Odświeżone meble wniosą do sklepu lepszy nastrój.
Jak malować meble sklepowe?
Występuje następująca kolejność czynności: umyć, trochę przeszlifować, odkurzyć, odtłuścić, pokryć 1-2 warstwami podkładu, pomalować 2-3 warstwy, następnie wosk. Ale do tematu malowania mebli sklepowych trzeba podjeść bardziej szczegółowo.
Co można pomalować:
- Meble wykonane z płyty wiórowej
- MDF
- Meble lakierowane
- Drzwi, zarówno drewniane jak i foliowe.
Jak zacząć malowanie mebli sklepowych?
Konieczne jest całkowite zdemontowanie mebli i ostrożnie odkręcenie zapięcia, zdjęcie drzwi i wyjęcie półek. Należy usunąć okucia. Wszystko, czego nie da się usunąć, np. witraż lub szklane wstawki, trzeba całkowicie zaklei taśmą maskującą. Przede wszystkim oczyścić powierzchnię mebli sklepowych. Dokładnie usunąć plamy, tłuszcz, brud i zapachy – wszystko to, co sprawia, że stare meble wyglądają nieatrakcyjnie. W tym celu należy odsunąć meble od ściany, przykryć ściany i podłogę folią ochronną, przygotować roztwór mydła i przetrzeć dany mebel zamoczoną w nim gąbką.
Na pewno uda się usunąć uporczywe plamy octem, alkoholem, benzyną lakową lub acetonem. Jeśli trzeba pozbyć się folii, należy podgrzać ją suszarką budowlaną: łatwo się odklei. Jeśli folia jest zbyt mocno przyklejona i nie odkleja się, lepiej ją pomalować, po uprzednim przeszlifowaniu drobnym papierem ściernym. Ale jeśli dostępna jest szlifierka można ją z powodzeniem wykorzystać.
Przygotowanie do malowania mebli sklepowych
Zastosowanie podkładu na meble jest konieczne, aby farba przylegała do powierzchni. Najlepiej wybrać bezzapachowy podkład, na bazie wody, ponieważ szybko schnie. Podkład należy nakładać w dwóch warstwach, przy czym każda z nich powinna wyschnąć. Do malowania mebli nadaje się matowa farba lateksowa w różnych kolorach. Farbę nakładać 2-3 warstwami, każda warstwa powinna całkowicie wyschnąć.
Pokrywanie mebli sklepowych woskiem lub lakierem zwiększa żywotność powłoki, zapobiega ścieraniu i uszkodzeniom mechanicznym. Można meble wycierać bez obaw, że farba się zetrze. Pomalowany przedmiot lepiej użyć po około miesiącu, gdy wszystkie warstwy są całkowicie suche.
Wybierając farbę do malowania mebli sklepowych, należy wziąć pod uwagę ich cechy:
- Farba olejna powstaje na bazie schnącego oleju, pigmentów, różnych wypełniaczy. Nieprzezroczysta powłoka okazuje się dość trwała, można ją myć detergentami niezawierającymi środków ściernych.
- Do tego malowania tym produktem najlepiej wykorzystać pędzel.
- Farby na bazie wody są nieszkodliwe dla zdrowia i szybką schną. W tym przypadku można skorzystać z dobrego wałka.
- Farby winylowe są niezwykle trwałe a meble nimi pokryte są proste do czyszczenia.
- Farby akrylowe tworzą na powierzchni warstwę ochronną o właściwościach oddychających. Świetnie nadają się do samodzielnego malowania mebli z płyt wiórowych.
- Farby lateksowe zapewniają wytrzymałą powierzchnię.
Technika decoupage przy odnawianiu mebli sklepowych
Decoupage to dekoracja mebli z rysunkami. W tym celu w sklepach ze sztuką kupuje się karty do decoupage, specjalny papier lub serwetki do decoupage. Można użyć wycinków z gazet, rysunków, tkanin, listów, stron książek. Powierzchnie należy przeszlifować papierem ściernym. Przetrzeć szmatką nasączoną alkoholem, potraktować podkładem.
Klejąc meble sklepowe materiałem decoupage, można od razu nałożyć klej. Jeśli serwetki decoupage będzie się przyklejać tylko w niektórych miejscach, można nałożyć farbę bazową na powierzchnię mebla. Przed przyklejeniem trzeba osuszyć wilgotny papier z obu stron suchą szmatką. Przykleić zdjęcia, usunąć resztki kleju gąbką lub wałkiem. Gdy mebel wyschnie, pokryć go 2 warstwami lakieru. Nie trzeba pozbywać się starych, solidnych mebli. Przemienione przetrwają wiele lat i będą pięknie zdobyć wnętrze sklepu.
Dobór farb do mebli sklepowych drewnianych
Wybierając farbę do mebli wykonanych z naturalnego drewna, należy wziąć pod uwagę potrzeby dotyczące końcowego efektu malowania. Jeśli konieczne jest zachowanie szlachetnej faktury drewna, stosuje się materiały bezbarwne, które pozostawiają piękny rysunek drewna. Kolorowe farby umożliwiają malowanie mebli sklepowych w dowolnym odcieniu, a tym samym uzyskanie efektownego połączenia elementów wyposażenia z wystrojem sklepu. Jeśli konieczne jest szybkie wykończenie powierzchni mebli bez skomplikowanego przygotowania do malowania, najlepszą opcją jest farba akrylowa.
Można zlecić malowanie mebli sklepowych profesjonalnej firmie, która najczęściej wykonuje malowanie proszkowe, które zapewnia odporność na uszkodzenia w czasie użytkowania czy przewożenia. Dotyczy to zarówno mebli drewnianych i mebli metalowych które są dodatkowo zabezpieczane przed korozją.