Jak leczyć uzależnienie od leków – pośród wielu uzależnień, te od środków farmakologicznych są trudne w leczeniu. Jest to spowodowane postawą osoby uzależnionej, która nie chce się przyznać przed samym sobą, że jest uzależniona od leków. Poczucie wstydu uniemożliwia takiej osobie normalne funkcjonowanie.
Uzależnienie od leków jest o tyle poważne, że skutkować może poważnymi następstwami zdrowotnymi ze śmiercią człowieka włącznie. Odwyk lekowy jest jedyną formą ratunku, dla człowieka który nie widzi życia bez tabletek przeciwbólowych bądź środków nasennych. Czym jest lekomania? Jak rozpoznać problem uzależnienia od środków farmakologicznych? Jak przebiega proces leczenia takiej osoby?
Czym jest lekozależność?
Lekozależność, szerzej znana jako lekomania jest uzależnieniem człowieka od przyjmowania środków farmakologicznych. Wiąże się ze zmianami w obrębie organizmu oraz ludzkiej psychice. Odgrywa poważne znaczenie w kontekście przemian metabolicznych. Substancje, które wchodzą w skład leków przeciwbólowych i nasennych, silnie uzależniają człowieka. Tyczy się to głównie środków zawierających opioidy, benzodiazepin oraz barbituran. Człowiek cierpiący na lekomanię nie jest w stanie wyobrazić sobie odstawienie przypisanego przez lekarza leku. Odstawienie leków wiąże się w tym przypadku z syndromem zespołu abstynencyjnego. Lekozależność jest o tyle groźnym zjawiskiem chorobowym, że możne doprowadzić do uszkodzenia organizmu, a w dalszej perspektywie do śmierci. W tym przypadku warto, jest skierować taką osobę na leczenie uzależnień od leków. Odpowiednia terapia połączona z detoksem doprowadzi osobę cierpiącą na lekomanię do zdrowia.
Symptomy charakterystyczne dla lekomanii
Powrót do całkowitego zdrowia osoby uzależnionej od leków wymaga uczciwego podejścia do problemu. Bez woli osoby zainteresowanej nie dojdzie do wyzdrowienia. Problem w leczeniu uzależnienia od środków farmakologicznych tkwi w poczuciu wstydu człowieka dotkniętego lekozależnością. Nie wyobraża sobie przyznanie się do nadużywania leków, przez co problem jedynie się nawarstwia. Życie w okowach zależności od substancji zawartych w lekach jest niezwykle trudne i w końcu trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. Bez terapii odwykowej ciężko będzie wrócić do normalności. Po czym rozpoznać problem uzależnienia od leków https://prywatny-osrodek-uzaleznien.pl/? Ujęliśmy to w poniższych podpunktach.
-
Dawki. Osoba dotknięta lekozależnością przyjmuje coraz większe dawki przypisanych leków.
Czas kuracji. Potencjalny lekoman samodzielnie przedłuża sobie kurację lekami. Mało tego, nawet po wygaśnięciu zalecanego terminu aplikowania określonych środków farmakologicznych namiętnie je zażywa.
Dysfunkcja osobowości. Problem lekozależności zaobserwujemy na przykładzie zmian osobowości. Taka osoba będzie obojętna na bodźce zewnętrzne i wykaże się niskimi zdolnościami psychomotorycznymi.
Koncentracja na leku. Osoba uzależniona od leków będzie skupiała się w 100% na ich zdobyciu. Jeśli będą to środki sprzedawane na receptę, będzie regularnie chodzić do lekarzy, byleby tylko zdobyć receptę.
Zespół Abstynencyjny. Lekoman wykaże wszelkie symptomy wiążące się z zespołem abstynencyjnym. Są one podobne jak u alkoholików i narkomanów. Mogą pojawić się w okresie do 48 godzin od odstawieniu leków. Przeważnie przejawia się to bólami głowy, drgawkami, spadkiem samopoczucia i koncentracji.
Jeśli Ty lub osoba, którą znasz, wykazuje powyższe cechy, musisz wiedzieć, że bez właściwej terapii uzależnień się nie obejdzie. Na czym ona polega? Podejmiemy ten wątek w poniższym paragrafie.
Lekozależność a leczenie
Wspomnieliśmy już o bardzo poważnej barierze w leczeniu uzależnienia od leków. To poczucie wstydu osoby cierpiącej na lekozależność. Musi być naprawdę źle, by człowiek w końcu przyznał sam przed sobą, że nie jest dobrze. Lekarzowi ciężko określić czy pacjent jest uzależniony od leków, czy nie. Czerwonym sygnałem ostrzegawczym dla niego będzie kilka czynników. Oto i one:
-
-
-
pacjent pojawia się regularnie i często
prosi o silniejsze środki farmakologiczne
-
stwierdzone wcześniejsze wizyty u wielu specjalistów w niedługim odstępie czasowym.
Dla lekarza zaobserwowanie tych czynników powinno być jasnym sygnałem, że pacjent ma problemy z nadużywaniem leków i trzeba pomyśleć o skierowaniu do zakładu leczenia uzależnień. Wyobraźmy sobie sytuację, w której pacjent trafia do tego miejsca. Co się dalej dzieje? Jak przebiega leczenia z lekozależności? Istotnym punktem leczenia jest detoksykacja organizmu pacjenta. Celem tego zabiegu jest puszczenie toksyn zawartych w lekach z krwiobiegu pacjenta. Równolegle uzupełnia się poziom płynów i minerałów. Leczenie uzależnienia od środków przeciwbólowych i nasennych zaczyna się też sukcesywnym zmniejszaniem podawanych dawek. Kolejnym punktem odwyku jest psychoterapia połączona z zajęciami grupowymi. Każdy dobry ośrodek odwykowy dysponuje zespołem wyspecjalizowanych psychoterapeutów. Ci z kolei uświadamiają chorego, jakie są skutki przyjmowania określonych substancji. Przyczyniają się również do wypracowania u osoby uzależnionej zdrowych nawyków i radzeniu sobie z przejawami zespołu abstynencyjnego.