Jak czyścić auto? Ludziom w dzisiejszych czasach bardzo mocno zależy na czasie. Mówi się nawet, że czas to pieniądz. Być może dlatego powstaje wiele miejsc gdzie możemy zrobić coś szybko. Dlatego też mamy fast foody, gdzie możemy szybko zjeść. Mamy sklepy internetowe z dostawą do domu, gdzie możemy szybko zrobić zakupy. Mamy też myjnie bezdotykowe, gdzie możemy szybko umyć samochód.
Jednak we wszystkich tych przypadkach szybko nie oznacza wcale dobrze. Albo na tyle dobrze, na ile można by zrobić konkretną rzecz robiąc ją wolniej. Wiele rzeczy traci więc na jakości, kosztem czasu. Jest to efekt tego, że ludzie dzisiaj mają więcej rzeczy do zrobienia, nie starcza więc czasu na wszystkie obowiązki. Pytania nasuwają się więc dwa. Czy to dobrze, że ludzi mają coraz mniej czasu i muszą korzystać z niekoniecznie dobrych rozwiązań na rzecz zyskania chwili czasu. I czy takie pośpieszne działanie nie szkodzi nam, i jak w przypadku myjni, nie szkodzi naszym samochodom. I to właśnie na myjniach i na samochodach chciałbym się skupić.
Sprawdź również:
Nie od dziś wiadomo, że tym dłużej auto będzie sprawne, im lepiej będziemy o nie dbać. Zarówno od strony technicznej, jak i od strony zewnętrznej. Można by się zastanawiać, czy takie myjnie, rzeczywiście dobrze umyją nasze auto, czy nie szkodzą lakierowi, czy mycie samochodu tylko w takiej myjni jest dla niego szkodliwe, czy rzeczywiście jesteśmy w stanie dobrze umyć nasz samochód w ciągu pięciu minut, albo czy spędzając na takiej myjni więcej czasu, efekt mycia samochodu, będzie lepszy, czy to jest zależne od czasu czy myjnie bezdotykowe pewnej bariery zabrudzenia nie przeskoczą, nie ważne ile spędzimy na nich czasu, i jak dokładnie będziemy starali się wyczyścić nasz samochód? Pojawia się również pytanie, czy oferowane tam woski, mające na celu zabezpieczenie lakieru w naszych samochodach, rzeczywiście go chronią i czy one nie są szkodliwe dla samochodu.
Myjnie bezdotykowe podzielić można na dwa rodzaje: myjnie bezdotykowe szczotkowe i myjnie bezdotykowe samoobsługowe. Te pierwsze, przy częstym użyciu mogą szkodzić lakierowi w naszym samochodzie, powodują zarysowania i matowienie lakieru, dlatego też lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z myjni samoobsługowych. One nie niszczą lakieru, jednak jakość mycia na nich jest niższa od mycia ręcznego. Jednak mycie ręczne zajmuje więcej czasu, nie ważne czy robimy to sami, czy oddajemy samochód do myjni. Jeśli chcemy mieć dobrze wyczyszczone auto, dokładnie umyte nawet najmniejsze elementy, to musimy zdecydować się na dłuższe mycie ręczne. Oczywiście myjnia samoobsługowa, jest dobrym wyjściem, jeśli mamy mocno zabłocony samochód i chcemy najpierw obmyć go z największego błota. Dopiero później zająć się szczegółami. Ważne jest, aby o samochód dbać systematycznie, ponieważ, zaschnięte choćby owady, na masce naszego samochodu, nawet nie widoczne z daleka, ale mogą być tak mocno przyklejone do maski auta, że nawet późniejsze mycie może nam nie pozwolić na całkowite pozbycie się ich. Dlatego też, wydaje się, że myjnie bezdotykowe samoobsługowe, są dobrym wyjściem jeśli zależy nam na czasie, bądź gdy mamy mocno zabrudzone auto, a planujemy w bliższym czasie porządne mycie. Oczywiście wiele zależy również od jakości myjni, detergentów używanych w nich, bo one mogą sprawić, że po usługach dwóch różnych myjni możemy osiągnąć zupełnie różny efekt. Ciekawy jest również zabieg, woskowania lakieru. Producent pisze, że należy używać go, tylko na czysty lakier, jednak po usługach myjni, lakier nie zawsze jest do końca czysty, wtedy taki wosk może zabezpieczać brud który na nim pozostał, a to nie jest dobre dla naszego samochodu. Również w zależności od myjni, wosk ma różną jakość. Oczywiście włączając ten program na myjni, czuć można zapach wosku, jednak jak już napisałem, myjnie bezdotykowe nie oferują nam idealnie wyczyszczonego lakieru, dlatego też, może się okazać, że woskujemy nie lakier, a zaschnięty na nim brud.
Dlatego też, warto korzystać z usług jakie proponują nam myjnie bezdotykowe samoobsługowe, jednak należy robić to z rozsądkiem, pamiętając że nie zastąpi ona w dokładności, myjni ręcznej, czy samodzielnego umycia samochodu. Dodatkowo myjnie samochodowe niekiedy pozostawiają smugi na szybach i na lakierze, co sprawia, że warto po umyciu samochodu, wytrzeć go do sucha. Poprawi to efekt mycia. Dlatego jeśli mamy możliwość umycia ręcznie auta, to zawsze lepiej dla naszego samochodu jeśli skorzystamy z tej opcji. Jeśli jednak zmuszeni jesteśmy skorzystać z usług jakie dają nam myjnie bezdotykowe, lepiej wybrać te samoobsługowe. Będzie to bezpieczniejsze dla lakieru w naszym samochodzie a i my, myjąc nasz samochód będziemy mogli skupić się na najbardziej brudnych elementach, czego myjnia szczotkowa nam nie zapewni. Dobrym pomysłem może być również łączenie zarówno mycia ręcznego jak i myjni bezdotykowej, kompromis ten pomoże nam doczyścić elementy z którymi myjnie bezdotykowe sobie nie radzą, albo czyszczą je niedokładnie. Najważniejsza w tym wszystkim jest jednak systematyczność.