Imprezy masowe – czym są i jak je zabezpieczyć? Organizacja imprezy masowej to niewątpliwie spore przedsięwzięcie logistyczne. Ważne jest również, aby w ferworze przygotowań nie zapomnieć o tym, co jest najważniejsze, czyli o bezpieczeństwie uczestników. Niestety, spora część organizatorów stara się w tej kwestii zaoszczędzić, co niestety może doprowadzić do tragicznych w skutkach sytuacji. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku zatrudnienie odpowiednio wykwalifikowanych osób i dokładne spełnienie wszystkich wymagań stawianych przez zapisy prawne. Jak zatem powinna wyglądać ochrona imprez masowych?
Kiedy możemy mówić o imprezie masowej?
Według ustawy z dnia 20 marca 2009 roku o bezpieczeństwie imprez masowych, impreza masowa to wydarzenie o charakterze artystycznym, rozrywkowym, polegającym na publicznym oglądaniu przekazu telewizyjnego lub sportowym. O tym, czy wydarzenie zostanie uznane za masowe decyduje przede wszystkim liczba osób, do których skierowano przedsięwzięcie oraz miejsce, w którym będzie ono zorganizowane. Jeśli są to wydarzenia artystyczno-rozrywkowe odbywające się na stadionach lub innych obiektach niebędących budynkami, musi to być min. 1000 osób. Z kolei, jeśli impreza odbywa się w budynku, staje się ona masowa przy 500 miejscach dla uczestników. Ochrona imprez masowych dotyczy również wydarzeń sportowych. W tym przypadku możemy uznać je za masowe, jeśli w obiekcie niebędącym budynkiem przewidziano min. 1000 uczestników a w budynku co najmniej 300 osób. Szczególną uwagę należy zwrócić na imprezy masowe podwyższonego ryzyka. Są to takie, w czasie których istnieje obawa o wystąpienie aktów przemocy lub agresji. Oceny tej można dokonać na podstawie informacji o przewidzianych zagrożeniach lub w odniesieniu do dotychczasowych doświadczeń dotyczących zachowania uczestników.
O czym musi pamiętać organizator imprezy masowej?
Podstawowym krokiem do organizacji tego rodzaju wydarzenia jest uzyskanie zezwolenia na jego przeprowadzenie. Może ono zostać wydane decyzją właściwego ze względu na miejsce:
- wójta,
- burmistrza,
- prezydenta miasta.
Podczas wydarzeń masowych uczestnicy nastawieni są w głównej mierze na dobrą zabawę. Aby jednak tak było, organizator musi zatroszczyć się o jedną z najważniejszych kwestii, jaką jest ochrona imprez masowych. To właśnie organizatorzy odpowiadają za:
- bezpieczeństwo uczestników wydarzenia,
- ochronę porządku publicznego,
- zabezpieczenie przedsięwzięcia pod względem medycznym,
- zapewnienie odpowiedniego stanu technicznego obiektów, na których impreza się odbywa.
Podsumowując, oznacza to, że organizator musi zapewnić udział w wydarzeniu służb porządkowych i informacyjnych, które będą działały pod wodzą doświadczonego i kompetentnego kierownika. O tym, jak liczebne będą te służby, decyduje ilość osób, które wezmą udział w imprezie. Warto również pamiętać, że na miejscu wydarzenia niezbędna jest także pomoc medyczna oraz zaplecze higieniczno-sanitarne.
Służby zabezpieczające imprezę – za co odpowiadają?
Ochrona imprez masowych zazwyczaj powierzana jest odpowiednim służbom, jakie mogą stanowić np. agencje ochrony. Służby te posiadają wszelkie potrzebne uprawnienia oraz są odpowiednio przeszkolone do działań w tym zakresie. Do podstawowych uprawnień ochroniarzy imprez masowych możemy zaliczyć:
- legitymowanie uczestników,
- przeglądanie zawartości plecaków i odzieży,
- ujmowanie osób stwarzających bezpośrednie zagrożenie lub dopuszczających się zabronionych czynów.
Jednak jedną z najważniejszych kompetencji jest odmowa wstępu na imprezę masową. W aspekcie tym pojawia się kilka przesłanek, które pozwalają na to, aby nie wpuszczać danej osoby na wydarzenie. Dotyczy to m.in. osób, wobec których wydano orzeczenie zakazujące wstępu na imprezę, osób pod widocznym wpływem środków odurzających lub alkoholu, posiadających broń bądź wykazujących zachowania agresywne. Zatrudnione służby porządkowe mają także obowiązek usunięcia z wydarzenia osób, które zakłócają porządek bądź łamią obowiązujące reguły.
Obowiązki uczestników wydarzenia
Obowiązki dotyczące zachowania bezpieczeństwa podczas wydarzenia masowego należą również do jego uczestników. Główną zasadą, jaką powinni się oni kierować jest zachowywanie się w sposób niezagrażający bezpieczeństwu innych osób. Ponadto konieczne jest także przestrzeganie wszelkich regulaminów. Ochrona imprez masowych zakłada również, że uczestnicy nie mogą wnosić na teren wydarzenia broni i innych niebezpiecznych materiałów, napojów alkoholowych, środków odurzających lub substancji psychotropowych. Z kolei niezbędnik imprezowicza to zdrowy rozsądek, czujność i ograniczone zaufanie do innych uczestników imprezy. Jak widać powyżej, zachowanie bezpieczeństwa podczas wydarzenia z udziałem masowej liczby osób, jest obowiązkiem nie tylko samego organizatora, ale również jego uczestników. Można zatem stwierdzić, że wyłącznie współpraca pomiędzy tymi dwoma podmiotami oraz służbami pilnującymi porządku, jest w stanie sprostać wymaganiom stojącym przed tak dużym przedsięwzięciem. Warto zatem zwracać na to szczególną uwagę i ni oszczędzać na środkach bezpieczeństwa.