Ile płaci lombard? Lombard jest bardzo wszechstronną instytucją. Nie tylko zajmuje się skupowaniem cennych przedmiotów, ale też ich sprzedawaniem i udzielaniem pożyczek pod zastaw. Z usług lombardu korzystają najczęściej osoby, które pilnie potrzebują pieniędzy i nie mogą liczyć na pomoc banku ani osób bliskich. Czy lombard jest w stanie zapewnić odpowiednią ilość gotówki? Jak wygląda procedura wzięcia pożyczki, zakupu lub sprzedaży przedmiotów?
Działalność lombardów
Ilość tych placówek szacuje się na 25 tysięcy w całej Polsce. Najczęściej znajdują się w skromniejszych dzielnicach miast i w mniejszych miejscowościach, ponieważ właśnie tam ich usługi są najbardziej potrzebne. Z lombardów korzystają osoby, których trudna sytuacja finansowa wymaga sprzedaży części swojego mienia lub wzięcia pożyczki pod zastaw. Jest to warunek konieczny – lombardy nie udzielają innych pożyczek. Jako że te instytucje nie odnotowują udzielonych pieniędzy w Krajowym Rejestrze Dłużników, jest to często jedyne rozwiązanie dla ludzi, którzy nie posiadają zdolności kredytowych lub posiadają już zobowiązania względem banków.
Lombardy zakupują wszelkie przedmioty czy własności, które mogą później sprzedać z zyskiem. Mowa tu chociażby o skupie złota oraz wszelkiej biżuterii. Wysoko ceni się również kolekcje monet, dzieła sztuki czy antyki. Kolejną grupą przedmiotów jest elektronika – lombardy chętnie nabywają telefony komórkowe, komputery, laptopy, telewizory, konsole czy tablety. W przypadku chęci zaciągnięcia większej pożyczki, pod zastaw można oddać nawet samochód. Zdarza się, że lombard prowadzi nawet skup mieszkań! Wszystkie z tych przedmiotów podlegają możliwości odkupienia. W przypadku niezgłoszenia się po nie przez właściciela, mogą je nabyć inni klienci lombardu. Najczęściej przedmioty na sprzedaż pochodzą z zastawu, kiedy pożyczkobiorca nie wywiązuje się z zawartej umowy i nie oddaje ustalonej kwoty.
Czy pożyczki w lombardzie są opłacalne?
Procedura zaciągnięcia pożyczki wydaje się dość prosta. Do lombardu udajemy się z przedmiotem pod zastaw, który zostaje wyceniony. Niestety, kwota udzielonej pożyczki nigdy nie będzie równa wartości przedmiotu, który zastawiamy. Zazwyczaj waha się między 30 a 90 procent wycenionej kwoty. W ten sposób lombard zarabia – jeżeli osoba zadłużona nie zwróci pieniędzy, przedmiot zostaje sprzedany, a różnica między wartością zastawu a kwotą pożyczki zasila dochody placówki. Zazwyczaj pożyczki są udzielane krótkoterminowo, to znaczy do jednego miesiąca. W przypadku większych kwot, ten okres może zostać wydłużony nawet do kilku miesięcy. Jeśli dłużnik odda pożyczoną kwotę w terminie, otrzyma swój zastaw ponownie, po uwzględnieniu kwoty odsetek.
Pożyczka jest zabezpieczona umową, dzięki czemu obie strony mają poczucie bezpieczeństwa. Pożyczkobiorca wie, że przy terminowej spłacie odzyska przedmioty, a pożyczkodawca ma prawo do przejęcia własności w przypadku braku zwrotu pieniędzy. Należy mieć na uwadze wysokie koszty takiej operacji. Lombard, nie będąc w stanie zbadać wypłacalności klienta, musi zabezpieczyć się przed ewentualnym brakiem spłaty, z czego znaczna różnica między pożyczką a wyceną zastawu. Ponadto lombard zdaje sobie sprawę, że niektóre z przedmiotów mogą pochodzić z kradzieży, co jest kolejnym znacznym ryzykiem i powodem do ograniczonego zaufania względem klientów, a co za tym idzie – dość wysokiej prowizji.
Prawo reguluje wysokość oprocentowania, jakie może nałożyć pożyczkodawca, podobnie jak maksymalny termin spłaty. Częstą praktyką jest branie pożyczki na zasadzie zakupu przedmiotu. Oznacza to, że klient oddaje w zastaw przedmiot, deklarując jego odbiór w przyszłości. Pozwala to na ominięcie przepisów prawa podatkowego. Dzięki takiemu działaniu lombard nie musi być zarejestrowany w Krajowym Nadzorze Finansowym i posiadać kapitału zakładowego w wysokości 200000 złotych. Co ciekawe, lombardy nie są definiowane przez polskie przepisy podatkowe, a ich działalność jest regulowana w specyficzny sposób, ze względu na nietypowość.
Inna działalność lombardów
Oprócz udzielania pożyczek, lombardy zajmują się również odkupowaniem i sprzedażą przedmiotów. Aby było to opłacalne, wycena jest zazwyczaj zaniżona, a z usługi korzystają osoby pilnie potrzebujące pieniędzy. Skup za gotówkę obejmuje podobne przedmioty i ruchomości co zastaw. Są to chociażby sprzęty AGD i elektronika, biżuteria, porcelana, pamiątki rodzinne, cenne przedmioty o wartości historycznej i wiele innych. Sprzedać można również przedmioty codziennego użytku. Niczym dziwnym jest skup rowerów czy samochodów. Następnie przedmioty te mogą zostać zakupione przez innych klientów lombardu, często za niższą kwotę niż w sklepie. Wynika to z faktu, że przedmioty były używane, ale również istnieje ryzyko, że niektóre z nich mogą pochodzić z kradzieży. Lombardy są więc miejscem, gdzie kolekcjonerzy odnajdą prawdziwe perełki – przedmioty o wartości sentymentalnej, antyki, białe kruki, wyjątkową biżuterię. Również z tych placówek pochodzą tanie, używane telefony komórkowe czy inny sprzęt technologiczny. Zdając sobie sprawę z ryzyka zakupu używanych sprzętów o nieznanej przeszłości, niekiedy warto się rozejrzeć i zaoszczędzić!