Frankowicze, co z nimi?

    Frankowicze, co z nimi?

    Frankowicze, co z nimi? Kredyt denominowany w walutach obcych to duże obciążenie dla budżetu domowego kredytobiorcy, a często zobowiązanie przesycone nadmiernie klauzulami niedozwolonymi. Ten problem potwierdził nawet Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Polsce, czy Trybunał Sprawiedliwości. Co się dzieje aktualnie z frankowiczami i jakie możliwości walki z dużymi instytucjami finansowymi posiadają?

    Podstawowa charakterystyka problemu – spekulacja walutami na rynku kredytowym

    Kredyt frankowy https://odfrankuj.org/pomoc-frankowiczom-szczecin-2/ to zobowiązanie bardzo popularne w latach 2001-2004. Mniej więcej do 2009 roku frankowicze mieli spokój ze spłatą zobowiązania ze względu na kurs franka szwajcarskiego. Dopiero po ostatnim kryzysie finansowym, wraz z osłabieniem złotówki w stosunku do głównych walut światowych wielu kredytobiorców doszło do wniosku, że nie jest w stanie udźwignąć raty. Problem kredytów frankowych w Polsce dotknął miliony osób, wiele gospodarstw domowych z tzw. średniej klasy, gdzie dochodziło już do względnej kumulacji majątku. Kurs franka szwajcarskiego od 2009 roku do 2021 praktycznie się podwoił, a to daje pewne wyobrażenie o problemach ekonomicznych i potencjalne wzrostu raty. Z tego powodu wielu prawników kredyty frankowe wzięło pod uwagę, jako główną specjalizację zawodową. W ostatnich latach kredytobiorcom zaangażowanym w kredyty denominowane w walutach obcych wiele obiecywano, nawet na szczeblu politycznym. Ustawy niestety nie powstały. Pomoc polityczną wycofano po kluczowych wyborach prezydenckich. Frankowicze stracili w tym momencie sporo energii i masowo zaczęli zgłaszać się do kancelarii frankowej ze Szczecina, które kredyty frankowe analizowały bardzo dokładnie pod kątem szans na przekształcenie.

    Rynek bankowości detalicznej przeszedł ewolucję i wykluczył spekulację

     Na rynku bankowości detalicznej pojawiła się kluczowa zmiana, a mianowicie wycofanie kredytów frankowych z oferty, mocne ograniczenie udzielania kredytów hipotecznych w walutach obcych, jeżeli kredytobiorca w nich nie zarabia. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli w 2021 roku zgłaszasz się do banku z analizą zdolności kredytowej otrzymujesz propozycję kredytu w PLN, w walucie, w której generujesz dochody, w żadnej innej. Banki odrobiły lekcję, ustawodawca również. Spekulacja została wycofana z krajowego systemu bankowości detalicznej praktycznie w 100%. Czy to dobra wiadomość? Niekoniecznie, ponieważ to ogranicza możliwości najbardziej świadomych ekonomicznie inwestorów. W każdym razie wypada już pogodzić się z nową rzeczywistością i udoskonaleniami ustawy o kredycie hipotecznym. Jak działa kancelaria prawna frankowa https://odfrankuj.org/kancelarie-frankowe-poznan/ obsługująca kredyt we frankach?

    Sprawdzone praktyki pomocy frankowiczom i pomoc instytucjonalna

    Przede wszystkim we wstępnym etapie współpracy kancelaria frankowa https://pomocprzykredycie.pl/ analizuje bezpłatnie dokumentację i wyjaśnia frankowiczowi możliwości walki z bankiem detalicznym, a to walka niestety trudna, pomimo pozytywnych orzeczeń. Wymaga doskonałego przygotowania, uruchomienia negocjacji, zebrania właściwych argumentów i wykrycia klauzul niedozwolonych. Jedno z głównych założeń to przekształcenie umowy kredytowej we frankach szwajcarskich na umowę o kredyt hipoteczny w złotówkach. Dzięki temu kredytobiorca wyklucza spekulację walutową ze spłaty zobowiązania i nie musi wchodzić w widełki nieopłacalnych spreadów ustalanych przez banki. Rzadziej dochodzi do likwidacji umowy i do spłaty kredytobiorcy przez bank. W wielu przypadkach poważne spory kończą się tym, że bank wymaga jednorazowego pokrycia przekształconego zobowiązania. To ogromny problem dla kredytobiorcy, który już i tak nie posiada zbyt dużej zdolności kredytowej. Pomoc frankowiczom weszła już właściwie na poziom instytucjonalny. Dlaczego? O problemach frankowiczów dyskutuje UOKiK w swoich regularnych raportach, częściowo NBP, Trybunał Sprawiedliwości, Sąd Najwyższy (wiele orzeczeń), rzecznik finansowy (dążenie do ujednolicenia orzecznictwa). Frankowicze łączą się również w coraz potężniejsze społeczności skupione tylko wokół konkretnych zagadnień, wymieniające się wiedzą, dające sobie większy potencjał negocjacyjny. Komisja Nadzoru Finansowego zachęciła nawet banki do dobrowolnego przechodzenia na ugody z klientami, żeby jak najszybciej wyjść z tego ciążącego problemu. Kancelarie zajmujące się kredytami frankowymi zrozumiały, że otrzymały bardzo rzeczowe wsparcie instytucjonalne i nie boją się już występować przeciwko bankom. A duże instytucje finansowe zaczęły w 2021 roku tworzyć fundusze dedykowane na pokrycie strat. Kredyty frankowe banki próbują wyciągać z bilansu.

    Zobacz również:

    Podsumowanie tematu i co dalej?

    Jeżeli utrzymujesz kredyt frankowy https://www.kobietopolis.pl/ugoda-z-bankiem-pozew-sadowy-co-dalej-frankowicze/, borykasz się z problemami spłaty lub jesteś na granicy sprzedaży nieruchomości, a i tak nie jesteś w stanie uregulować zobowiązania wobec banku pamiętaj, że masz dostęp do radców prawnych kredyt frankowy traktujących bardzo poważnie pod kątem analizy i wyznaczenia właściwych strategii działania. Takiej szansy nie było od lat, praktycznie w żadnej materii spłaty zadłużenia hipotecznego. Dochodzi do tego ciekawy, merytoryczny kontakt ze społecznością frankowiczów, która stale rośnie w siłę.

    Odfrankuj.ORG kancelaria frankowa
    ul. Kaszubska 53/3
    70-226 Szczecin
    532 395 444
    www.odfrankuj.org
    Pomoc | przy | kredycie
    ul. Kaszubska 53/5
    70-226 Szczecin
    664 954 550
    www.pomocprzykredycie.pl