Biżuteria srebrna – lecznicze właściwości srebra – cieszy się ogromną popularnością wśród konsumentów. Jest ona chętnie noszona zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Zwykle spełnia się ona w roli codziennych ozdób, ale z powodzeniem może stanowić również uzupełnienie nieco bardziej eleganckich kreacji. Choć metal ten jest o wiele tańszy od złota, to dużo wyrobów jubilerskich z jego użyciem jest niezwykle kosztownych. Co ciekawe, biżuteria wykonana ze srebra ma o wiele szersze zastosowanie, niż jedynie bycie ozdobą.
Srebro ma wiele właściwości leczniczych, które były wykorzystywane już przez największe starożytne cywilizacje. Ayurwedyjscy znachorzy używali tego metalu, aby zwiększyć siłę ludzkiego organizmu. Stosowano go, aby obniżyć temperaturę ciała, leczyć choroby układu trawiennego, a nawet zatamować zbyt obfitą miesiączkę. Srebro służyło do oczyszczania i wzmacniania organizmu, a nawet miało wspomagać funkcjonowanie układu immunologicznego.
Zastosowanie biżuterii srebrnej w medycynie
Od tysięcy lat ludzkość wykorzystuje właściwości czystego srebra w medycynie. Uważa się, że wpływa ono na komórki ciała za pośrednictwem reakcji elektromagnetycznej i dociera nawet do jej bardzo głębokich warstw. W starożytnej Grecji, Rzymie, a nawet Persji bogacze przechowywali wodę, mleko oraz inne napoje w naczyniach wykonanych ze srebra. Zabieg ten miał służyć wydłużeniu ich przydatności do spożycia.
W średniowiecznej Europie posługiwano się srebrem jako środkiem dezynfekującym. Odkażano nim skaleczenia i rany. W czasie szalejących epidemii podawano ludziom srebrne przedmioty do ssania. To z kolei miało uodpornić ich na skutki szalejącej choroby. Co ciekawe, w nowożytnej Europie naukowcy odkryli, że roztwór przygotowany z tego szlachetnego kruszcu pomaga zażegnać problematyczne zapalenie uszu. Srebro skutecznie odkaża, ale jednocześnie w żaden sposób nie podrażnia śluzówki. Obecnie zapominamy o starych sposobach walki z chorobami, co jest ogromnym błędem. Dawne metody zazwyczaj są o wiele mniej inwazyjne.
Biżuteria srebrna: Ozdoba czy naturalny antybiotyk?
O tym, że czosnek jest naturalnym antybiotykiem, wie prawie każdy. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że podobne właściwości ma także srebro. Badania laboratoryjne potwierdzają, że ten metal jest w stanie zniszczyć ponad 650 bakterii odpowiedzialnych za wywoływanie chorób. Co więcej, srebro oddziaływuje również na wirusy oraz grzyby. Blokuje ono możliwość namnażania się ich w strukturach jednokomórkowych. Okazuje się zatem, że noszenie biżuterii srebrnej może stanowić także sposób walki ze zmianami chorobowymi. Jony srebra można również przyjmować wewnętrznie.
Noszenie srebra jako sposób walki z nerwicą
Wiele osób uważa, że noszenie biżuterii srebrnej ma wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Twierdzą oni, że metal ten uspokaja, obniża ciśnienie krwi, a także zbawiennie oddziałuje na stan układu trawiennego. Warto także wiedzieć, że bezpośredni kontakt zewnętrzny z jonami srebra, pozwala metalowi na wejście w reakcję z potem, co w znaczący sposób eliminuje ewentualne zaburzenia w jego składzie. Noszenie srebra może okazać się pomocne w walce ze zbyt ostrym i nieprzyjemnym zapachem potu, a także nadmierną potliwością.
Osoby, które na co dzień noszą biżuterię wykonaną ze srebra z pewnością zaobserwowały, że w chwilach, gdy w ich organizmach zachodzą zmiany chorobowe, srebro ciemnieje. Zazwyczaj jest to bezpośrednią reakcją na kłopoty w obrębie układu endokrynologicznego. Jeśli mamy zaś do czynienia z jaśnieniem tego materiału, to jest to wynikiem jego wejścia w reakcję z azotem, a więc zwiększeniem się ilości mocznika w ludzkim pocie. To z kolei może być punktem wyjścia do podejrzenia wystąpienia nieprawidłowości w obrębie układu moczowego.
Oczywiście należy pamiętać, że noszenie biżuterii srebrnej nie jest w stanie zastąpić wizyty u lekarza. Jego reakcje mogą stanowić jedynie informacje dla właścicieli, że z ich organizmem dzieje się coś niedobrego. To z kolei powinno stanowić jeden z powodów umówienia się na wizytę w gabinecie lekarskim. Można także potraktować jako ciekawostkę fakt, że ubieranie ulubionego łańcuszka, pierścionka lub kolczyków, jest nie tylko ozdabianiem swojego wizerunku, ale również dbaniem o stan własnego zdrowia.
Przygotowanie roztworu z jonów srebra
Oprócz kwestii związanej z noszeniem biżuterii srebrnej warto pochylić się również nad właściwościami srebra koloidalnego. Najszersze zastosowanie znajduje ono w dermatologii oraz okulistyce. Jest ono niezastąpionym produktem o działaniu antyseptycznym. Co ciekawe, można go używać również jako homeopatycznego suplementu diety. Jest ono niezwykle pomocne w procesie leczenia przeziębień oraz zapaleń dolnych i górnych dróg oddechowych. Można je stosować także u osób cierpiących z powodu grzybicy lub drożdżycy.
Srebro jest także niezastąpione, jeśli chodzi o przyspieszenie gojenia się ran oraz ich odkażania. Jego właściwości wspomagają proces regeneracji uszkodzonego naskórka. Warto także wiedzieć, że srebro koloidalne ma właściwości działające przeciwko objawom reumatyzmu.