Prywatny detektyw – usługi: wielu z nas praca biura detektywistycznego kojarzy się jedynie z poszukiwaniem dowodów na zdradę jednego z partnerów. Jak się jednak okazuje świadczone przez prywatnego detektywa usługi to nie tylko dokumentowanie materiałów na sprawę rozwodową. W tym artykule szczegółowo omówimy zakres usług, jakie świadczą agencje detektywistyczne.
Jakie usługi świadczy prywatny detektyw?
Wśród szerokiej oferty świadczonych przez prywatnego detektywa usług dostępne są między innymi wspomniane powyżej poszukiwania dowodów na niewierność partnera, czyli tak naprawdę gromadzenie materiałów w celu złożenia pozwu o rozwód z orzekaniem o winie. Poza standardowym śledzeniem osoby, która podejrzana jest o zdradę istnieje możliwość zakupienia w biurze detektywistycznym sprzętu, który pozwoli na rejestrowanie rozmów, sprawdzanie gdzie dana osoba się znajduje itp.
Kolejną dosyć popularną usługą, z której można skorzystać w biurze detektywistycznym jest poszukiwanie osób. Może to dotyczyć np. członków rodziny, którzy zaginęli ale również w sytuacji, kiedy dana osoba wychowywała się w domu dziecka znalezienia jej biologicznych rodziców. Powodów poszukiwań osób jest naprawdę wiele, a w tym niewątpliwie pomoże prywatny detektyw.
Z usług biura detektywistycznego decyduje się korzystać coraz więcej firm. Powód jest prosty – sprawdzenie kontrahenta, z którym planujemy wejść we współpracę. Tego typu usługa nosi nazwę wywiadu gospodarczego i jest nieoceniona zwłaszcza w sytuacji, kiedy w grę wchodzi kosztowny kontrakt. Zadaniem wywiadu jest dostarczenie jak największej ilości informacji o drugiej stronie i na tej podstawie firma go zlecająca może wejść we współpracę lub się z niej wycofać.
W ramach współpracy z prywatnym detektywem możliwe jest również skorzystanie z usług związanych z informatyką śledczą. W tym wypadku chodzi głównie o znajdowanie podsłuchów, szukanie dowodów na cyberstalking, wykonywanie testów penetracyjnych i wiele innych kwestii, które mają ścisły związek właśnie z kwestiami informatycznymi.
Czy warto podjąć współpracę z prywatnym detektywem?
Jeżeli istnieją uzasadnione podejrzenia lub obawy w różnych sytuacjach życiowych, to niewątpliwie warto skontaktować się z prywatnym detektywem i rozpocząć z nim współpracę. Przede wszystkim korzystanie z tego typu usług zapewnia nam bezpieczeństwo, że wszystko będzie się odbywało zgodnie z przepisami prawa. Niejednokrotnie osoby, które decydują się na samodzielne zajęcie danym tematem ze względu na brak posiadania istotnej wiedzy w tym temacie, a także na nieznajomość prawa, szukając dowodów np. na nieuczciwość drugiej strony mogą sobie jedynie zaszkodzić. W związku z tym, zamiast porywać się z przysłowiową motyką na słońce, lepiej skorzystać z fachowej pomocy detektywa.
Czym kierować się podczas wyboru prywatnego detektywa?
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, jak długo dany detektyw działa w zawodzie oraz czy posiada stosowną licencję do jego wykonywania. Jest to bardzo ważne, ponieważ źle poprowadzone działania detektywistyczne mogą być traktowane jako łamanie przepisów prawa, co niestety w konsekwencji odbije się nie tylko na osobie detektywa ale również i na zlecającej czynności. W związku z tym przede wszystkim podejmujemy współpracę z biurami detektywistycznymi, które działają długo na rynku oraz posiadają wszelkie niezbędne uprawnienia.
Czy usługi prywatnego detektywa są kosztowne?
Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaki zakres usług będzie świadczony i przez jak długi czas. Jeżeli zależy nam na tym, aby prywatny detektyw zebrał jak najwięcej dowodów na niewierność naszego partnera lub sprawdził dokładnie firmę, z którą chcielibyśmy wejść we współpracę wówczas możemy spodziewać się, że cena będzie dosyć wysoka. Są jednak i takie rodzaje usług świadczonych przez detektywa, które nie wymagają zbyt dużego nakładu pracy, a co za tym idzie cena za ich wykonanie nie jest także zbytnio wygórowana.
Czy współpraca z prywatnym detektywem może wyjść na jaw?
Oczywiście jak to mówi znane powiedzenie „nigdy nie mów nigdy” i rzeczywiście coś w tym jest. Odnosząc się do poufności usług świadczonych przez prywatnego detektywa, to do jej zachowania zobowiązuje go etyka zawodowa, a niestosowanie się do niej jest związane z utratą przez wyżej wspomnianego licencji i cofnięcia zezwolenia do wykonywania zawodu. Ponadto jeżeli ów detektyw postanawia zdradzić swojego klienta wówczas na podstawie umowy, w której zobowiązuje się on do zachowania tajemnicy, istnieje możliwość wytoczenia mu powództwa.
Aby jednak mieć pewność, że nasza współpraca z prywatnym detektywem nie wyjdzie na jaw ważnym jest, by podjąć ją właśnie z profesjonalistą. Taka osoba nie pozwoli sobie na zaniedbania oraz niedopatrzenia przez co mogłaby narazić na ujawnienie poufnych informacji osobom, które nie powinny mieć do nich dostępu. Takie zachowanie mogłoby narazić dobre imię klienta, ale również i detektywa, który w ten oto sposób straciłby zaufanie, które w tym zawodzie jest absolutną podstawą do tego, żeby podjąć z nim współpracę.