Rehabilitacja stacjonarna co to jest? Jeśli niedawno przeszedłeś poważną chorobę lub kontuzję, miałeś operację lub doświadczyłeś innego znaczącego incydentu medycznego, możesz potrzebować fizykoterapii i/lub innego rehabilitacji ortopedycznej, aby osiągnąć pełny i szybki powrót do zdrowia. Prawdopodobnie podczas tworzenia planu leczenia zostanie omówiona kwestia krótkoterminowego odwyku stacjonarnego lub terapii ambulatoryjnej.
Która z tych opcji najlepiej spełni Twoje potrzeby związane z powrotem do zdrowia? Ponieważ nie ma dwóch takich samych pacjentów ani sytuacji, nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Jednak znajomość podstawowych faktów na temat różnych rodzajów leczenia rehabilitacyjnego i różnic między nimi pomoże Ci podjąć świadomą decyzję o tym, które leczenie zapewni Ci optymalne rezultaty.
Rehabilitacja stacjonarna
Pójście na stacjonarny program odwykowy oznacza, że zostaniesz w ośrodku, gdzie będziesz poddany terapii rehabilitacyjnej i opiece, której potrzebujesz. W tym celu musisz zostać przyjęty do programu odwykowego i pozostać tam – podobnie jak w zwykłym szpitalu – aż do zakończenia leczenia. Długość pobytu może wynosić od kilku dni do miesiąca lub dłużej, w zależności od indywidualnych potrzeb. Te krótkoterminowe programy mogą być oferowane w samodzielnych szpitalach rehabilitacyjnych, specjalistycznych jednostkach szpitali ostrej opieki lub ośrodkach opieki wykwalifikowanej. Osoby przyjęte do ośrodków rehabilitacji stacjonarnej otrzymują kompleksową opiekę rehabilitacyjną od ściśle skoordynowanego, kierowanego przez lekarza, wielodyscyplinarnego zespołu specjalistów rehabilitacji medycznej. W skład tego zespołu wchodzą zazwyczaj lekarze i specjaliści rehabilitacji ruchowej, pielęgniarki rehabilitacyjne, terapeuci fizyczni, zajęciowi i logopedzi, dietetycy, pracownicy socjalni, kapelani i koordynatorzy opieki, w zależności od specyficznych potrzeb każdego pacjenta.
Terapia rehabilitacyjna
Przyjęcie do stacjonarnego programu oznacza, że będziesz poddawany intensywnej terapii rehabilitacyjnej i pracować z terapeutami przez co najmniej trzy godziny dziennie. Podczas pobytu będziesz mieć dostęp do własnego sprzętu rehabilitacyjnego, urządzeń i personelu, dzięki czemu będziesz mógł pracować nad swoimi celami rehabilitacyjnymi w bezpiecznym, nadzorowanym środowisku pomiędzy sesjami terapeutycznymi. Otrzymasz całodobowe monitorowanie i opiekę medyczną, w tym leczenie bólu i pielęgnację ran, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zapewnione są wszystkie posiłki i opieka osobista, a wiele ośrodków odwykowych oferuje szereg udogodnień, takich jak kryte baseny i/lub spa, dostęp do Internetu i/lub zaplecze rekreacyjne. Korzystanie z ambulatoryjnego programu odwykowego w celu wsparcia powrotu do zdrowia i rehabilitacji oznacza korzystanie z terapii i leczenia w ramach serii wizyt w klinice lub prywatnym gabinecie terapeutycznym. Usługi dostępne w ambulatoryjnym programie odwykowym zazwyczaj obejmują terapię fizyczną, zajęciową i logopedyczną. Niektóre programy ambulatoryjne oferują również usługi dietetyków, kapelanów i innych specjalistów rehabilitacji, aby pomóc klientom w powrocie do zdrowia.
Czas trwania sesji
Wizyty mogą być zaplanowane od jednego do pięciu dni w tygodniu. Sesje trwają zazwyczaj od 30 minut do godziny, a jeśli pacjent potrzebuje więcej niż jednego rodzaju terapii, może być konieczne umówienie się na oddzielne spotkania z każdym terapeutą. W większości przypadków oczekuje się, że pacjenci będą wykonywać w domu ćwiczenia i czynności zlecone przez terapeutę pomiędzy sesjami. Krótkoterminowa rehabilitacja stacjonarna może być zalecana jako najlepsza opcja dla Twojego powrotu do zdrowia i rehabilitacji w pewnych okolicznościach. Na przykład, jeśli doznałeś poważnego urazu, przeszedłeś wymianę stawu lub inną skomplikowaną operację ortopedyczną, odwyk stacjonarny może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. W takich przypadkach intensywna terapia i kompleksowa opieka, jaką zapewniają ośrodki odwykowe, mogą najlepiej zaspokoić Twoje potrzeby w zakresie opieki pooperacyjnej i rehabilitacji, aby zapewnić Ci jak najlepszy – i najbezpieczniejszy – powrót do zdrowia.
Polecamy:
- rehabilitacja po artroskopii Szczecin
- rehabilitacja dyskopatii lędźwiowej Szczecin
- rozwój psychoruchowy niemowląt
Ośrodek stacjonarny
Jeśli przechodzisz rehabilitację po poważnym zdarzeniu sercowo-naczyniowym, takim jak zawał serca lub udar mózgu, lub jeśli cierpisz na przewlekłe schorzenia, które mogą utrudnić powrót do zdrowia po urazie lub chorobie, rehabilitacja prywatna może być odpowiednia. W takich okolicznościach ścisły nadzór medyczny i kompleksowa, wielodyscyplinarna opieka zapewniana w tej placówce jest prawdopodobnie konieczna, aby zapewnić najbezpieczniejszy i najbardziej udany powrót do zdrowia. Być może mieszkasz sam, a choroba zwyrodnieniowa – na przykład zapalenie stawów lub osteoporoza – doprowadziła do znacznego upośledzenia, które sprawia, że samodzielne sprawowanie opieki jest niepraktyczne lub niebezpieczne. Dobry rehabilitant w ośrodku stacjonarnym może być właśnie tym, czego potrzebujesz, aby odzyskać sprawność i/lub nauczyć się radzić sobie z tymi niepełnosprawnościami przed powrotem do domu.