Czy warto kupić mieszkanie nad morzem? Dostęp do morza mają trzy województwa, wśród których należy wymienić województwo zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie. Jednak najbardziej atrakcyjne pod względem lokalizacji, długości linii brzegowej oraz licznych atrakcji są dwa pierwsze. Nim dojdzie do transakcji, warto wziąć pod uwagę wszystkie wady i zalety tego posunięcia.
Cel, jakim kierują się przyszli właściciele mieszkania nad morzem
Chęć zakupu mieszkania nad Morzem Bałtyckim, ale i innymi akwenami poza granicami Polski może być spowodowana różnymi czynnikami. Dla jednych to czysta ekonomia, dla innych forma inwestycji, możliwość nieograniczonej rekreacji lub powód do chwalenia się w gronie znajomych. Jako pierwszy motyw, który powinno się wziąć pod uwagę – można wymienić formę ucieczki przed podatkami. Spowodowane jest to ciągłym rozwojem gospodarczym, jak i stale rosnącą ofertą licznych deweloperów oraz znajomością przepisów prawnych. Zakup mieszkania z rynku pierwotnego, to sposób na uzyskanie faktury VAT. Dzięki czemu, przyszły właściciel podwójnie korzysta przy zakupie apartamentu – zaoszczędzi pieniądze i zyska lokal mieszkalny. Takie mieszkanie to świetna lokata, ale i możliwość wynajmu sezonowego. Dodatkowo jest to miejsce, gdzie można udać się na wypad weekendowy lub wakacyjny.
Jako drugi argument należy wymienić chęć tańszego spędzenia wakacji nad polskim morzem. Dodatkowym plusem jest fakt, że jest się u siebie. Tu też można wziąć pod uwagę względy ekonomiczne, ponieważ z mieszkania nad morzem nie będzie się korzystało cały czas. Poza tymi momentami, kiedy przyszły właściciel będzie cieszył się z urlopu warto taki apartament wynająć. Oczywiście czasowy wynajem dla samego posiadacza lokum może być uciążliwy, zwłaszcza jeśli mieszka się w znacznej odległości od niego. Jednak obecnie na rynku istnieje wiele firm zajmujących się najmem krótkoterminowym, co niewątpliwie jest sporym ułatwieniem. Wynajem mieszkania turystom sprawia, że lokal sam na siebie zarabia, a nawet może przynosić dodatkowe profity finansowe.
Trzeci powód można uznać za najważniejszy, ponieważ jest nim samo morze. Zakupu mieszkania nad morzem warto również szukać w mniejszych miejscowościach, bo polskie kurorty to nie tylko te znane wszystkim takie jak: Hel, Jurata, Trójmiasto czy Rewal. Dla wielu z nas może to być również wspaniała alternatywa dla życia codziennego, w natłoku obowiązków, a może odskocznia dla życia w dużym mieście. Takich argumentów może być znacznie więcej, jednak mikroklimat oferowany przez Morze Bałtyckie dla wielu osób jest wystarczający. Możliwość spacerowania o każdej porze dnia i nocy brzegiem morza jest bezcenne. Dodatkowo łatwiejszy dostęp do owoców morza, zwłaszcza ryb dla smakoszy to istny raj na ziemi!
Rynek nieruchomości – pierwotny i wtórny
Rynek pierwotny to liczne typy mieszkań dostępne coraz częściej od ręki. Bez problemu możliwe jest także dopasowanie przyszłego apartamentu pod własne preferencje obejmujące: metraż, liczbę pokoi, piętro, umiejscowienie lokalu (z widokiem na morze, bez widoku na morze), typ kuchni (często przyszły właściciel może wybrać, czy chce mieć w apartamencie kuchnię: otwartą, zamkniętą lub półotwartą) i wiele innych cech. Wielu także uważa, że takie mieszkanie jest znacznie łatwiej zaaranżować i wykończyć je według własnych preferencji. Poniekąd stan deweloperski skraca czas remontu, gdyż inwestor nie traci czasu na oczyszczenie lokalu.
Mieszkania nad morzem z rynku pierwotnego można znaleźć w licznych miejscowościach, takich jak Rogowo, Darłówko czy Ustronie Morskie. Ceny takich mieszkań oscylują w granicach 5500 – 7000 złotych za metr kwadratowy. Znacznie droższe, ale i pod wieloma aspektami atrakcyjniejsze apartamenty znajdują się na Półwyspie Helskim. Na nim zlokalizowana jest Jurata i Jastarnia, gdzie ceny za metr kwadratowy zaczynają się od około 15000 złotych i osiągają nawet 35000 złotych. Średnia cena wynosi w tym mieście około 20000 złotych za metr kwadratowy. Turystów w te okolice przyciąga historia, molo, ale i możliwość aktywnego spędzenia czasu – zwłaszcza podczas surfingu.
Rynek wtórny oferuje niejednokrotnie niższe ceny, jednak stan proponowanych mieszkań jest już bardzo zróżnicowany. Można znaleźć lokal do generalnego remontu, jak i do odświeżenia. Kluczowa w tym przypadku jest odległość od morza, gdyż im dalej, tym łatwiej znaleźć dom. W przypadku okazjonalnego użytkowania warto jednak wziąć pod uwagę mieszkanie, które po prostu wymaga znacznie mniej uwagi ze strony właściciela.
Podsumowując mieszkanie nad morzem jest ciekawym pomysłem zarówno pod względem ekonomicznym, jak i wypoczynkowym. Niemniej warto rozważyć kwestię kupna indywidualnie, biorąc pod uwagę własne preferencje i możliwości. Morze Bałtyckie jest bardzo atrakcyjne, jednak obecne możliwości sprawiają, że można wybrać znacznie cieplejsze miejsce w Europie nie wydłużając znacznie czasu podróży. Dlatego nim podejmie się decyzję, powinno się na zimno przekalkulować wszelkie wady i zalety Bałtyku.