Co jest potrzebne do założenia firmy transportowej? Nie da się ukryć, że czasy mamy coraz mniej pewne i każdy szuka dodatkowych sposobów na zarobienie pieniędzy. Dlatego też wiele osób decyduje się albo na emigrację, albo założenie własnej działalności gospodarczej. W ten sposób są w stanie godnie żyć, jak i zapewnić byt na odpowiednim poziomie dla swojej rodziny.
W przypadku działalności gospodarczej często zdarza się, że postanawia się założyć firmę przewozową. Obecnie to jedna z częściej wybieranych działalności, jednak nie dzieje się tak bez powodu. Przede wszystkim daje naprawdę duże możliwości rozwoju, aczkolwiek prób wejścia nie jest najniższy, ponieważ każdy przyszły przewoźnik musi poczynić kilka ważnych rzeczy, zanim zacznie prowadzić swoją działalność.
Czym jest OCP przewoźnika ?
Wielu właścicieli, którzy zakładają firmy transportowe, koncentruje się przede wszystkim na tym, jaki samochód powinni wybrać, skąd wziąć pracowników oraz w jaki sposób zamierzają zdobywać pierwsze zlecenia. To oczywiście są zagadnienia niezwykle ważne, bo stanowią istotę całej działalności transportowej, natomiast nie da się ukryć, iż jest jeszcze szereg formalności, których należy dopełnić, o ile zależy nam na sprawnym i legalnym działaniu firmy.
Jedną z nich jest nic innego jak OCP przewoźnika (https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-i-ocp-przewoznika/krakow/). Dla wielu osób ten skrót może wydawać się kompletnie nic nieznaczący, dlatego też już wyjaśniamy, o co dokładnie chodzi. Otóż OCP przewoźnika, to nic innego, jak specjalna polisa ubezpieczeniowa dla firm transportowych. Zabezpiecza nie tylko interesy samego zleceniodawcy transportu, ale również właściciela firmy, który w razie czego nie musi płacić wysokich kar z własnej kieszeni.
Co gwarantuje OCP?
Przede wszystkim zabezpiecza w razie niewykonania lub niedopilnowania umowy na przewóz towarów. Czyli jeśli zdarzy się zniszczenie przewożonego ładunku, kradzież, czy też jakiekolwiek inne uszkodzenia.
Warto w tym momencie podkreślić, że dla potencjalnych kontrahentów, posiadacze ubezpieczenia OCP są również zdecydowanie bardziej wiarygodni, ponieważ w razie problemów z transportem wiedzą, że odzyskają pieniądze za uszkodzony towar. Nie ma nic gorszego, niż stracić ładunek wart często nawet kilkaset tysięcy złotych.
Czy OCP przewoźnika http://www.wycena-oc.pl/ocp-przewoznika/ jest drogie?
Tak naprawdę ciężko jest jednoznacznie powiedzieć, jaki będzie koszt tego rodzaju ubezpieczenia, ponieważ zależy od wielu różnych czynników. Najlepiej będzie w tym celu zwrócić się do profesjonalnego doradcy, który przeprowadzi niezbędne obliczenia, dzięki czemu będziesz w stanie określić, czy dany zakres ubezpieczenia jest dla Ciebie odpowiedni. Zazwyczaj najwięcej będzie zależało od tego, na jak dużą sumę ma być ubezpieczenie OCP oraz jak Twoja firma radzi sobie na rynku.
Ubezpieczyciel zazwyczaj bardzo dokładnie potrafi weryfikować, czy jesteś przewoźnikiem w tzw. grupie ryzyka, gdzie coś faktycznie może się stać z towarem, czy też firmą zasługującą na wyższe zaufanie. Tutaj zdecydowanie normy są mocno restrykcyjne, jednakże tak czy inaczej, ubezpieczenie OCP w przypadku prowadzenia firmy transportowej warto wykupić.
Co warto sprawdzić przed wykupieniem OCP?
Oczywiście nie obejdzie się bez sprawdzenia wyłączeń ubezpieczenia, czyli sytuacji, w których ubezpieczyciel nie wypłaci środków. Warto dokładnie je przeanalizować, gdyż niestety często zdarzają się sytuacje, że właściciel firmy myśli, iż ma odpowiednią ochronę, potem okazuje się, że jednak było zupełnie inaczej. Dlatego też zadbaj o to, żeby wcześniej zapoznać się z umową ubezpieczenia, nie podpisywać jej “na szybko”.
Nie warto również kierować się zasadą, żeby ubezpieczenie było jak najtańsze, gdyż w takich przypadkach również zazwyczaj w umowie znajduje się wiele wyłączeń. Koniec końców może się okazać, że to tanie ubezpieczenie chroni nas oraz kontrahentów wyłącznie na papierze, a w razie np. kradzieży towaru, ubezpieczyciel będzie się zasłaniał umową i wyłączeniami.
Co jeszcze sprawdzić przed założeniem firmy transportowej?
Przede wszystkim dokładnie prowadzić pełną dokumentację. Niestety w branży transportowej często zdarzają się sytuacje, gdy właściciele tychże firm próbują nieco naginać przepisy. A to nie wykupują ubezpieczenia OCP, a to oszczędzają na samochodach, czy przeglądach technicznych. W ten sposób co prawda udaje się na krótką metę zaoszczędzić jakieś pieniądze, natomiast w dłużej perspektywie firma jest niezbyt wiarygodna dla kontrahentów, którzy nie będą chcieli powierzyć Ci swojego towaru.
Dlatego też warto dokładnie zwracać uwagę na prowadzenie dokumentacji oraz ochronę klientów, którzy zdecydują Ci się zaufać. Zdecydowanie się to w dłuższej perspektywie opłaca i jesteśmy absolutnie przekonani, iż po niedługim czasie docenisz, że Twój trud nie idzie na marne. Pojawiać się zacznie coraz więcej zleceń, bo firmy będą Ci ufać, o ile oczywiście i Ty będziesz wywiązywał się z wszystkich podpisywanych umów.
- ubezpiecznie firmy – https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-firmy-i-dzialalnosci-gospodarczej/
- ubezpieczenie allianz podatnik – https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-allianz-podatnik-polisa-podatkowa/
- ubezpieczenie ciężarówki – https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-i-ac-samochodu-ciezarowego-i-dostawczego/
- ubezpieczenie na życie ranking – https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-na-zycie-i-zdrowie/
Full Polisa Łukasz Wnuk |
Promienna 33B |
05-200 Marki |
609 103 308 |
www.fullpolisa.pl/ |